Talajmegújító mezőgazdaság fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Keresés
 
 

Az eredmények megjelenítése:
 


Rechercher Bővített keresés

Legutóbbi témák
» Kukorica termesztése
Szikes talajok Empty2018-04-22, 06:26 by Radócz

» OFF TOPIC / kocsma
Szikes talajok Empty2018-02-17, 11:53 by Berente Antal

» Hasznos információk-táblázatok-dokumentumok
Szikes talajok Empty2018-02-10, 07:43 by Radócz

» Vetőgépek és kiegészítőik
Szikes talajok Empty2018-02-07, 20:17 by BEMAN

» Napraforgó
Szikes talajok Empty2018-01-08, 22:34 by Berente Antal

» Talajmegújító gépsor kisgazdaságok számára
Szikes talajok Empty2018-01-08, 06:49 by Radócz

» Minden ami takarónövény
Szikes talajok Empty2017-12-11, 20:06 by Kacar

» Grúber ; Kultivátor
Szikes talajok Empty2017-12-08, 15:33 by BEMAN

» Észrevételek / javaslatok
Szikes talajok Empty2017-11-30, 16:59 by Mr. Poke

Top posting users this month
No user


Szikes talajok

4 posters

Go down

Szikes talajok Empty Re: Szikes talajok

Témanyitás by Radócz 2017-08-19, 06:21


Radócz

Hozzászólások száma : 251
Points : 259
Köszönet : 4
Join date : 2016. Mar. 27.
Tartózkodási hely : Balmazújváros

Vissza az elejére Go down

Szikes talajok Empty Re: Szikes talajok

Témanyitás by Radócz 2017-06-15, 06:26

Második kaszálás után kapott "mutatóba" egy kis komposztot.

azért mutatóba, mert Netparaszt 2-3 cm vastagon javasolta.
Plusz tegyek hozzá meszet is.

Ez mind megoldható, mert aprócska a terület.

A lazítást gép nélkül milyen kézi szerszámmal javasolt elvégezni?

Radócz

Hozzászólások száma : 251
Points : 259
Köszönet : 4
Join date : 2016. Mar. 27.
Tartózkodási hely : Balmazújváros

Vissza az elejére Go down

Szikes talajok Empty Re: Szikes talajok

Témanyitás by Radócz 2017-04-05, 01:29

kanyesz írta:

Végig kell gondolni, nem lenne-e jobb valami más irányú hasznosítást kipróbálni...

A baj, hogy nincs hozzá elég tudásom.

Most bepályáztunk vele FIG-ként gyógynövényre.

Nem találtunk TCS-ot ami gyógynövényre rendelkezik minősítéssel.

az agrár-erdészeti rendszerekből meg ki van zárva a terület, mivel nem 1/1-es.

Egyéb javaslat van-e valakinek?

Az átkosban 300ha kamilla volt a szövetkezetnek.

Radócz

Hozzászólások száma : 251
Points : 259
Köszönet : 4
Join date : 2016. Mar. 27.
Tartózkodási hely : Balmazújváros

Vissza az elejére Go down

Szikes talajok Empty Re: Szikes talajok

Témanyitás by Radócz 2017-04-05, 01:22

"A melioratív meszezés ideje

A meszezés régóta megjelölt időszaka nyár közepétől – a korán lekerülő növények betakarításától – kezdődően az ősz végéig tart. Jórészt ekkor kerül a meszezésre sor, bár a talajjavítási technológia fejlődése lehetővé teszi a meszezés időszak kiterjesztését, szinte az egész évre."

A lucernára most tavasszal, vagy ősszel szórjam ki a cukorgyári mésziszapot?

Gondolom eső előtt kellene, mert akkor mindjárt meg is történne a bedolgozás.

Radócz

Hozzászólások száma : 251
Points : 259
Köszönet : 4
Join date : 2016. Mar. 27.
Tartózkodási hely : Balmazújváros

Vissza az elejére Go down

Szikes talajok Empty a szikes javítása vajon megtérül?

Témanyitás by kanyesz 2017-02-27, 23:21

A jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint (Debreceni Egyetem Karcagi Kutatóintézet) a szikesek javításának eredménye 10–14 év múlva is egyértelműen megmutatkozik, a digózás hatása pedig ennél is jóval tovább tart (20–30 év vagy annál is több).
Aki ezt nem hiszi, járjon utána, itt találhat élő lámpást: https://portal.agr.unideb.hu/kutatointezetek/kki/bemutatkozas/vezetok/index.html

Van az a pénz, amiből egy szikes talajt meg lehet javítani (kémiai, mechanikai és biológiai behatással), de akié ez a föld, az először olvasson utána itt: http://www.tankonyvtar.hu/en/tartalom/tamop425/2011_0001_521_Talajtan/ch14s03.html!

Utána kérjen ajánlatot mészkőporra, pl. itt: http://www.kalcit.hu/talajjavito_meszkoliszt.html ,vagy itt: http://www.soskutiko.info/soskuti_kopor.html ,

Mielőtt nekifogna a vásárlásnak, bízzon meg egy tapasztalt(!) talajtani szakmérnököt a termőterület megmintázásával és egy felkészült talajlabort a szükséges vizsgálatot elvégzésével, mert egyáltalán nem biztos, hogy a meszezés (digózás) segít!

Amúgy meg ha mégis javítható típusú a szikes területe, akkor a kiszámított mennyiségek beszerzése és kijuttatása bizonyos pénzbe kerül, a drénezés és/vagy az évente talajlazítózás egy újabb összeg. És a végén lesz 1-1.5 t/ha terméstöbblet.

Végig kell gondolni, nem lenne-e jobb valami más irányú hasznosítást kipróbálni...

kanyesz

Hozzászólások száma : 1
Points : 2
Köszönet : 1
Join date : 2017. Feb. 14.

Vissza az elejére Go down

Szikes talajok Empty Re: Szikes talajok

Témanyitás by Radócz 2016-08-24, 12:05

"Összefoglalva, a lucerna termesztésére sorrendben a következő talajok alkalmasak: mezőségi talajok, lazább réti talajok, semleges kémhatású barna erdőtalajok, jó minőségű vályogos homoktalajok, javított szikes talajok, javított erdő talajok, réti agyagtalajok és jobb minőségű barna homoktalajok."

Javított szikes talaj.

Kárpótláskor kimért 8-9 AK  szikes föld az idénre a trágya és a talajművelés hatására hasonlót termett, mint a 40 AK-s.
Jövőre megfigyelem én is.
Silókukorica 50 cm-rel magasabb és nagyobb csövű, mint a szomszédé. (hiszem, ha látom)

Radócz

Hozzászólások száma : 251
Points : 259
Köszönet : 4
Join date : 2016. Mar. 27.
Tartózkodási hely : Balmazújváros

Vissza az elejére Go down

Szikes talajok Empty Re: Szikes talajok

Témanyitás by Radócz 2016-07-27, 06:04

A böbb éves méhlegelő keverék összetétele.

13 % vöröshere
5 % fehérhere
10 % bíborhere.     . (1 éves)
5 % alexandriai here (1 éves)
10 % lucerna
15 % facélia.         .(1 éves)
20 % pohánka
5 % mustár
17 % baltacim

Ezzel felülvetve a a sima SAPS-os ritka szép lucernámat, gondolom nem csinálok kárt.
(Bár nem kárt, hanem hasznos dolgot szeretnék.
viszont a tandíjat inkább nektek fizetném. Ha futja a ráfizetésből).

Már csak azt kellene, hogy ősszel vagy tavasszal érdemesebb vetni?

Radócz

Hozzászólások száma : 251
Points : 259
Köszönet : 4
Join date : 2016. Mar. 27.
Tartózkodási hely : Balmazújváros

Vissza az elejére Go down

Szikes talajok Empty Re: Szikes talajok

Témanyitás by Radócz 2016-07-27, 05:52

Radócz írta:

Vannak köztünk olyanok, akik sokkal nagyobb ismerettel és gyakorlati tapasztalattal rendelkeznek. (valami okosságot kérek tőlük)!
]

Most találtam: (hasonlókra gondolok).

Mustár

A legelterjedtebb, rövid tenyészidejű zöldtrágya növény. Szélsőséges adottságú talaj (pl. szik) kivételével minden talajon vethető. Sűrű növényállománya gátolja a talajeróziót és kiváló gyomelnyomó hatású. Erőteljes gyökere megakadályozza a nitrogén bemosódását, és a talajfelszín közelében visszatartja.

Pohánka=hajdina

és mivel nem akarom a meglevő lucernát még kiszántani, így csak olyan növényeket tennék, ami esetleg takarmányozási célrs felhasználható lesz. Valahol olvastam, hogy van olyan, ami mérgező anyagot tartalmaz ha "pihentetés" nélkül etetik.

Anno sok diófa levelet evett az egyik kecském. Emiatt nekünk kellett megenni. na nem a levelet, hanem a kecskét.

Radócz

Hozzászólások száma : 251
Points : 259
Köszönet : 4
Join date : 2016. Mar. 27.
Tartózkodási hely : Balmazújváros

Vissza az elejére Go down

Szikes talajok Empty Re: Szikes talajok

Témanyitás by Radócz 2016-07-27, 05:41

Tegnap átvettem a 25 kg vetőmag keveréket. (  Lajtamag igényes: retek, mustár, pohánka, bíborhere)

Van még hozzá 8 másik fajta.

Az agroinform oldalon VMisi a takarónövény vetésével többet ártott, mint használt.

Az álló búzába, pont egy hete vetettük el a keveréket takarónövénynek. Tegnap már láttunk kikelve belőle.
Ma besétálok a lucerna földre és megnézem, milyen állapotban van.

A terület egy-egy kis részét próbaképp felül akarom vetni, hogy mi lesz belőle tavaszra.

Az egyes keverékbe teszek évelőt, és lucernát is.

Vannak köztünk olyanok, akik sokkal nagyobb ismerettel és gyakorlati tapasztalattal rendelkeznek. (valami okosságot kérek tőlük)!

A terület lucerna.
Meglevő magjaim:

borsó
facélia
pohánka
repce
szója
bíborhere
olajretek
mustár
somkóró
TR
silócirok
tavaszi bükköny
zab

Gondolom a Lajtamag keverékben levő retek az olajretek.

A 13 fajtából hogyan lenne érdemes kísérleti parcellát beállítani,  szikes lucerna táblán?

Radócz

Hozzászólások száma : 251
Points : 259
Köszönet : 4
Join date : 2016. Mar. 27.
Tartózkodási hely : Balmazújváros

Vissza az elejére Go down

Szikes talajok Empty Re: Szikes talajok

Témanyitás by Mr. Poke 2016-05-17, 22:55

Szikes, de milyen szikes? Szikből is van több fajta.

Valamint ez a szikes javítás-t hogy gondolod? Nem lesz szikes? Mert ha így akkor most felejtsd el unokáid sem fogják megélni, hogy ne legyen szik. Viszont rövid időn belül javulás érhető el.

Fő probléma a szikkel hogy levegőtlenné válik és a TTH elpusztul. Ehez kell az ALKO, komposzt stb. Én nem tudok speciális eljárást ami kimondottan a szikesekre való. Talán egy valami. Mivel levegőtlen a talaj hiába nyomod tele baktériumokkal, szerves anyaggal, egy nagyobb eső és visszatömörödik, és a kezdeti időkben még a takarónövény sem fogja megvédeni. A szikest érdemes gyakrabban levegőztetni. Pl gabona lekerül szalma szétfúj mehet rá a komposzt (szerves trágya, ALKO) bedolgozás gruberrel, lezárás. Ha leülepszik ismét mehet az átmozgatás, ezután mehet a takarónövény. Pár év után elkezd változni a talaj. De a direkt vetéshez évtizedek kellenek.

Mr. Poke

Hozzászólások száma : 306
Points : 315
Köszönet : 9
Join date : 2016. May. 16.
Age : 44

Vissza az elejére Go down

Szikes talajok Empty Re: Szikes talajok

Témanyitás by Radócz 2016-04-20, 08:11

http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop412A/2010-0019_Talajvedelem/ch05.html

Talajvédelem

Michéli Erika, Fuchs Márta, Gál Anita, Simon Barbara, Szegi Tamás (2011)

Szent István Egyetem
Tweet
Beágyazás
5. fejezet - Talajok kémiai degardációja – szikesedés

Tartalom

5.1 A szikesedés kialakulásának elméletei
5.2 Szikesedési folyamatok
5.3 A hazai szikes talajok osztályozása, a szikes talajtípusok főbb jellemzői
5.4 A szikesedés kapcsolata más talajdegradációs folyamatokkal
5.5 A szikes talajok hazai elterjedése
5.6 A szikes talajok európai elterjedése
5.7 A szikesek jellemző eróziós formája, a padkásodás
Összefoglalás
Felhasznált irodalom

ami engem érdekel: A szikes talajok javítása.

Radócz

Hozzászólások száma : 251
Points : 259
Köszönet : 4
Join date : 2016. Mar. 27.
Tartózkodási hely : Balmazújváros

Vissza az elejére Go down

Szikes talajok Empty Re: Szikes talajok

Témanyitás by Radócz 2016-04-13, 08:42

A személyes találkozás hatására elkezdtem elolvasni egybefüggően a hozzászólásait.

"
Válasz »
#1927 MrPoke | 2015-04-22 10:34:41

Tiszteletem!

Évek óta problémát jelent a a gazdaságban a szerves trágya megfelelő hasznosítása, és a forgatás nélküli művelés ezt a problémát fokozza.
A tapasztalataim, igen rosszak, az évek folyamán próbáltuk az érett (néha túl érett) szerves trágyát 500-1500q menyiségben kijuttatni de nem igazán tapasztaltam pozitív eredményeket.A talaj kötött réti.

A kérdés az lenne vajon mi lenne a legjobb megoldás, szerezzek be egy gépi komposztkeverőt, és azt az évi 1000-1500t szerves trágyát komposztáljam, vagy esetleg ALKO-val kezeljem a kijuttatott szerves trágyát. Az elképzelés az, hogy a tárcsára, guberre ráépítenénk egy permetező keretet, és egy menetben kevernénk le a trágyával.

Ha esetleg van valami tapasztalat a talajmegújító gazdaságokban ezt, hogy oldják meg szívesen fogadom."

Akkor innen lenne érdemes "tudós" ismeretlen ismerősökkel folytatni a munkát.

Az érkezett javaslatot még nem volt időm keresni, de ha nem érkezett, akkor ne is keressem.

Radócz

Hozzászólások száma : 251
Points : 259
Köszönet : 4
Join date : 2016. Mar. 27.
Tartózkodási hely : Balmazújváros

Vissza az elejére Go down

Szikes talajok Empty Re: Szikes talajok

Témanyitás by Radócz 2016-04-12, 09:29

Azok számára akik részt vettek az egy napos "Mikroszkóp kezelő" oktatáson lesz egy gyakorlati bemutató valamikor, valahol.
Mert ugye meg kellene locsolni vele két-három kísérleti területem egy-egy részét.

Ad.1 Búza
Ad. 2 Lucerna
Ad.3 Lucerna a szikes talajon.

Előtte azonban valahol le kellene főzni az ALKO-t.

Szerkesztve

Radócz

Hozzászólások száma : 251
Points : 259
Köszönet : 4
Join date : 2016. Mar. 27.
Tartózkodási hely : Balmazújváros

Vissza az elejére Go down

Szikes talajok Empty Re: Szikes talajok

Témanyitás by Radócz 2016-04-11, 09:27

"Mit ertesz "Netparaszt Technologia" alatt?"

Talajmegújító Mezőgazdaság. (Mivel tőle hallottam először egybefüggően és érthetően, így neveztem el magamban).

Szőllősi Gábor Talaj Humusz Menedzsment címen beszél róla.

Radócz

Hozzászólások száma : 251
Points : 259
Köszönet : 4
Join date : 2016. Mar. 27.
Tartózkodási hely : Balmazújváros

Vissza az elejére Go down

Szikes talajok Empty Re: Szikes talajok

Témanyitás by BEMAN 2016-04-10, 21:47

Radócz írta:A Kertészeti Egyetemen egyszer Mr Poke és a talajvizsgálatom végző Bíró professzor asszony jelenlétben beszélgettem a szikes talajommal.
(Nem hárman együtt, hanem ketten és a talaj volt jelen).

Egyik részről azt a választ kaptam, hogy forgatás nélkül műveljem.

Ezt nem lesz nehéz elkezdeni rajta, mert két éves a lucerna.

Sekélyen forgassam be a gyógynövényes komposztom.
Egy kisebb területen érett marha trágya lesz kipróbálva.
Ez is megoldható.

SZG a saját búzáját már kezelte GEO teával.
Ezt a lucerna területet én is meg tudom locsolni, mert meg van a tea főzőm, csak be kell üzemelni.
Ennek időpontja is ki lesz tűzve hamarosan.

Amikor meg lesz a szükséges minőségű komposzt.
Kijuttatás időpontja: eső előtt két órával, hűvös időben lesz kijuttatva.

A főzés ideje kb. 20 óra, de azt majd az élőlények szaporodása mutatja, amihez kis Zombi nagyon érteni fog akkorra, mert a sajátján kigyakorolta. (begyakorolta)

Tegnap láttam "gyönyörű" hasznos gombákat és fonalférget a mikroszkópos tanfolyamon.

Gondolom,, ha a négy maszek és két gyári komposztot összekeverve kezdek el főzni, akkor kapom a legjobb összetételű teát.

V Misi: "Igen kötött, vacak, foltban szikes, rögös, fekete föld " -ről ír a talajmegújító topikban.

Egyik táblám nekem hasonlít ehhez, csak nem foltban van a szikes rész. (Teljesen az).

Ha nem lenne a Netparaszt Technológia, akkor megoldási próbálkozás:
forgatás nélküli művelésre áttérni és érett istállótrágyát rogyásig hordani sekélyen beforgatni.
Mivel sokkal több ismeretem van, mióta elindult a Talajmegújító Mezőgazdaság topik így az ott szerzett tudást is bevetem.

Ilyen címmel már kezdtem egy topikot az agroinfom Fórumos, de valamiért eltűnt onnan.
Ami nem megy, ne erőltessük. Ha ott szabadon nem javasolt az olvasás, akkor itt se legyen szabadon olvasható.!

Kérném a moderátort, hogy

-  ezt a topikot úgy és olyan helyre tegye, ahol csak azok tudják olvasni, akik be vannak regisztrálva!
- ha lesz topik ami a GEO tea főzésről szól azt is úgy kellene, hogy aki nem regisztrált, az ne tudja olvasni sem.
- hogyan tudom a betűszínt változtatni?

Ez a fórummotor tud ilyeneket, és mint már írtam szavazást is lehet vele egyszerűen és gyorsan készíteni.
Ha meg lesz a kérésem, akkor felteszem a szikes talajra kapott talajvizsgálati eredményt, és a hozzá kialakított technológiámat.
A sajátom, mert az Agrofutura javaslata az "védett".



Nagyon jól hangzik a talaj javítási technológia. Mit ertesz "Netparaszt Technologia" alatt?
BEMAN
BEMAN

Hozzászólások száma : 527
Points : 538
Köszönet : 7
Join date : 2016. Mar. 16.
Age : 41
Tartózkodási hely : Vas megye

http://www.leopold7.com/

Vissza az elejére Go down

Szikes talajok Empty Szikes talajok

Témanyitás by Radócz 2016-04-10, 03:53

A Kertészeti Egyetemen egyszer Mr Poke és a talajvizsgálatom végző Bíró professzor asszony jelenlétben beszélgettem a szikes talajommal.
(Nem hárman együtt, hanem ketten és a talaj volt jelen).

Egyik részről azt a választ kaptam, hogy forgatás nélkül műveljem.

Ezt nem lesz nehéz elkezdeni rajta, mert két éves a lucerna.

Sekélyen forgassam be a gyógynövényes komposztom.
Egy kisebb területen érett marha trágya lesz kipróbálva.
Ez is megoldható.

SZG a saját búzáját már kezelte GEO teával.
Ezt a lucerna területet én is meg tudom locsolni, mert meg van a tea főzőm, csak be kell üzemelni.
Ennek időpontja is ki lesz tűzve hamarosan.

Amikor meg lesz a szükséges minőségű komposzt.
Kijuttatás időpontja: eső előtt két órával, hűvös időben lesz kijuttatva.

A főzés ideje kb. 20 óra, de azt majd az élőlények szaporodása mutatja, amihez kis Zombi nagyon érteni fog akkorra, mert a sajátján kigyakorolta. (begyakorolta)

Tegnap láttam "gyönyörű" hasznos gombákat és fonalférget a mikroszkópos tanfolyamon.

Gondolom,, ha a négy maszek és két gyári komposztot összekeverve kezdek el főzni, akkor kapom a legjobb összetételű teát.

V Misi: "Igen kötött, vacak, foltban szikes, rögös, fekete föld " -ről ír a talajmegújító topikban.

Egyik táblám nekem hasonlít ehhez, csak nem foltban van a szikes rész. (Teljesen az).

Ha nem lenne a Netparaszt Technológia, akkor megoldási próbálkozás:
forgatás nélküli művelésre áttérni és érett istállótrágyát rogyásig hordani sekélyen beforgatni.
Mivel sokkal több ismeretem van, mióta elindult a Talajmegújító Mezőgazdaság topik így az ott szerzett tudást is bevetem.

Ilyen címmel már kezdtem egy topikot az agroinfom Fórumos, de valamiért eltűnt onnan.
Ami nem megy, ne erőltessük. Ha ott szabadon nem javasolt az olvasás, akkor itt se legyen szabadon olvasható.!

Kérném a moderátort, hogy

-  ezt a topikot úgy és olyan helyre tegye, ahol csak azok tudják olvasni, akik be vannak regisztrálva!
- ha lesz topik ami a GEO tea főzésről szól azt is úgy kellene, hogy aki nem regisztrált, az ne tudja olvasni sem.
- hogyan tudom a betűszínt változtatni?

Ez a fórummotor tud ilyeneket, és mint már írtam szavazást is lehet vele egyszerűen és gyorsan készíteni.
Ha meg lesz a kérésem, akkor felteszem a szikes talajra kapott talajvizsgálati eredményt, és a hozzá kialakított technológiámat.
A sajátom, mert az Agrofutura javaslata az "védett".

Radócz

Hozzászólások száma : 251
Points : 259
Köszönet : 4
Join date : 2016. Mar. 27.
Tartózkodási hely : Balmazújváros

Vissza az elejére Go down

Szikes talajok Empty Re: Szikes talajok

Témanyitás by Ajánlott tartalom


Ajánlott tartalom


Vissza az elejére Go down

Vissza az elejére


 
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.